Pearson Lloyd – studio projektowe z Londynu, połączyło siły z holenderskim start-upem Batch.Works, specjalizującym się w technologii druku 3D i rozproszonej produkcji towarów konsumpcyjnych z materiałów pochodzących z recyklingu. Firmy stworzyły linię akcesoriów biurowych dla austriackiego producenta Bene. Kolekcja o nazwie bFRIENDS została wykonana z termoplastu PLA, pozyskanego w całości z opakowań spożywczych pochodzących z recyklingu.
Linia bFRIENDS składa się z 21 różnych produktów, które występują w 10 standardowych kolorach, choć na życzenie klientów dostępne są również kolory niestandardowe. Wśród produktów znajdują się pojemniki na długopisy, uchwyty na długopisy z indywidualnymi przegródkami, stojaki na telefony komórkowe oraz stojaki na półki.
Produkcja odbywa się na drukarkach 3D w najpopularniejszej metodzie przyrostowej FDM (Fused Deposition Modeling). Polega ona na dostarczaniu do głowicy drukującej drukarki 3D materiału termoplastycznego w formie drutu (tzw. filamentu), który jest topiony i rozkładany na stole roboczym w osiach XY. Po zakończeniu nakładania warstwy materiału, głowica podnosi się w osi Z (lub stół opuszcza się w osi Z) i nakładana jest kolejna warstwa, która termicznie zespala się z poprzednią.
Materiał to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych używanych w druku 3D – PLA, czyli kwas polimlekowy pozyskiwany m.in. ze skrobi kukurydzianej. W przypadku projektu bFRIENDS, jest on recyklatem pozyskanym ze zużytych pojemników i opakowań spożywczych.
Ideą stojącą za produkcję akcesoriów biurowych bFRIENDS, są idee zero-waste i gospodarki o obiegu zamkniętym. Bene umożliwi odesłanie produktów po zakończeniu ich cyklu życia, a nawet pozostawienie ich w salonie firmowym. Następnie wyrzucone produkty zostaną zwrócone do Batch.Works w celu przetworzenia na materiał źródłowy do nowych serii produkcyjnych. W tę koncepcję wbudowano schemat kolorów dla bFRIENDS: jednolity odcień koloru każdego produktu ułatwi przekształcenie zwracanego towaru w „nowy” materiał źródłowy.
Źródło: www.bene.com
Zdjęcia: www.bene.com (materiały prasowe – wszystkie prawa zastrzeżone: Alex Sarginson, © Bene GmbH)