Braille3D


Braille3D to biblioteka darmowych modeli 3D tworzonych przez Fundację, które można wydrukować na drukarkach 3D typu FDM / FFF i wykorzystać w niesieniu pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym.

Znajdują się tu zarówno gotowe modele 3D - np. tabliczek informacyjnych na drzwi i ciągi komunikacyjne, które są napisane alfabetem Braille'a, jak również same napisy gotowe do osadzenia na dowolnych aplikacjach i kształtach.

Wolontariusze Fundacji służą także pomocą w projektowaniu modeli 3D wykorzystujących alfabet Braille'a lub konsultacją technologiczną. Przykładowo - tabliczki z napisem wykonanym w alfabecie Braille'a można drukować na kilka sposób, jednakże nie wszystkie będą tak samo dobre pod względem jakościowym z punktu osoby niewidomej lub niedowidzącej.



Jak tworzyć tabliczki z alfabetem Braille'a?


Najprostszą i darmową metodą tworzenia lub edytowania tabliczek z alfabetem Braille'a jest skorzystanie z darmowego programu firmy Microsoft - 3D Builder. Program można pobrać z Microsoft Store.

3D Builder to jedno z najbardziej przystępnych narzędzi dla początkujących do nauki modelowania 3D. Posiada dość ograniczone funkcje, jednakże w pełni wystarczy na potrzeby projektów tego typu.

Aby stworzyć tabliczkę z napisem Braille'a wystarczy pobrać jeden z gotowych napisów poniżej i otworzyć go w 3D Builder. Następnie należy wygenerować bryłę (sześcian) i nadać mu oczekiwane rozmiary (np. 100 x 60 x 1 mm). Napis należy ręcznie nałożyć na wygenerowaną tabliczkę.

Jak poprawnie drukować tabliczki Braille'a na drukarkach 3D?


Tabliczki z napisami wykonanymi w alfabecie Braille'a można drukować na dwa sposoby:

- łatwy i szybki, ale mało dokładny - tabliczka jest położona na płasko na stole roboczym drukarki 3D; istnieje wtedy możliwość zmiany koloru napisów - należy spauzować drukarkę 3D po wydrukowaniu podstawy i wymienić filament na inny kolor; niestety Braille będzie ostro zakończony i może być trudny w odczytaniu przez osoby niewidome

- trudniejszy i wolniejszy, ale o dużo wyższej dokładności - tabliczka jest ustawiona prostopadle do stołu roboczego (w pionie); znaki Braille'a będą dokładniej odwzorowane (zaokrąglone na krawędziach); niestety aby tabliczka nie przekrzywiła się w trakcie druku 3D lub nie oderwała od stołu, musi mieć min. 1 mm grubości (lub więcej) i być drukowana na rafcie lub szerokim brimie (ustawia się to w oprogramowaniu drukarki 3D); również prędkości druku 3D nie powinny być wysokie; wydłuża to czas pracy, ale owocuje lepszą jakością i dokładnością.

Darmowe modele 3D do pobrania



Parter

Napis do osadzenia na tabliczkę


I piętro

Napis do osadzenia na tabliczkę


II piętro

Napis do osadzenia na tabliczkę


III piętro

Napis do osadzenia na tabliczkę



Szatnia

Napis do osadzenia na tabliczkę


WC

Napis do osadzenia na tabliczkę


Parter (tablica)

Gotowa tabliczka do druku 3D