Jednym z najbardziej oczywistych sposobów rozwiązywania problemu z plastikowymi odpadami jest ich recycling i ponowne wprowadzanie do obiegu użytkowego. Niestety coraz częściej okazuje się, że przetwarzanie odpadów plastikowych i nadawanie im „drugiego życia”, nie jest wcale tak dobrym rozwiązaniem jak może się wydawać. Naukowcy z Brunel University London znaleźli 150 chemikaliów, które przedostały się do napojów z ich plastikowych butelek pochodzących z recyclingu, z czego 18 z nich zostało znalezionych w stężeniach przekraczających przepisy.
Tak zwane środki chemiczne do kontaktu z żywnością (FCC) są powszechnie spotykane w pakowanej żywności i napojach, przy czym większość z nich uważana jest za całkowicie bezpieczne w niskich stężeniach. Niestety badania brytyjskich naukowców wykazały, że napoje butelkowane przy użyciu przetworzonego politereftalanu etylenu (PET) mogą zawierać wyższe stężenia FCC niż napoje butelkowane przy użyciu „pierwotnego” PET, co sugeruje, że problemy z procesem recyklingu mogą prowadzić do zanieczyszczenia niektórych butelkowanych napojów.
„Odkryliśmy, że szkodliwe chemikalia mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak katalizatory i dodatki stosowane podczas produkcji i degradacji podczas produkcji PET oraz degradacja, która może zachodzić w całym cyklu życia butelki” – powiedziała dr Eleni Iacovidou, wykładowca z Brunel’s Centre for Pollution Research i Policy, która kierowała badaniem.
Naukowcy wskazują na kilka czynników, które mogą powodować obecność FCC w napojach butelkowanych, w tym produkcję pustych butelek, ale także warunki, w jakich butelki są napełniane, przechowywane, dystrybuowane i układane na półkach, będąc na przykład narażone na wysokie poziomy światła słonecznego lub wilgoci.
Aby zmniejszyć liczbę chemikaliów znajdujących się w napojach butelkowanych, badanie sugeruje, że można zastosować technologię znaną jako proces „super czyszczenia”, która wykorzystuje trzyetapowy proces czyszczenia starych tworzyw sztucznych przed recyklingiem – mycie w wysokiej temperaturze, mycie gazowe i mycie chemiczne.
„Procesy recyklingu obejmują już czyszczenie butelek przed przekształceniem ich w surowiec wtórny do użytku” – powiedział dr Iacovidou – „inwestując w nowe technologie superoczyszczania, możemy zmaksymalizować prawdopodobieństwo dekontaminacji przetworzonego PET do poziomu podobnego do pierwotnego PET„.
Raport, opublikowany w Journal of Hazardous Materials, sugeruje również, że firmy zajmujące się recyklingiem muszą poprawić sposób zbierania, sortowania i ponownego przetwarzania butelek PET, a producenci butelek powinni traktować priorytetowo projektowanie do recyklingu, aby poprawić jakość produktów pochodzących z recyklingu.
„Musimy zacząć myśleć o tym, jak zapobiegać używaniu butelek PET w naszych gospodarstwach domowych, inwestując np. w filtry do wody, czy duże pojemniki na wodę i nauczyć się, jak prawidłowo utylizować nasze plastikowe odpady. Jeśli zmniejszymy zużycie PET, będziemy dalej wprowadzać zmiany systemowe. Mniejszy popyt oznacza przede wszystkim mniejszą produkcję” – powiedziała Dr Iacovidou.
Źródło: www.brunel.ac.uk
Zdjęcie: www.pixabay.com