Prezydent Francji – Emmanuel Macron i dyrektor generalny Eastman – Mark Costa, ogłosili plan budowy największego zakładu recyklingu molekularnych tworzyw sztucznych na świecie o wartości 1 miliarda dolarów. Zakład zlokalizowany na terenie Francji będzie wykorzystywał technologię odnawiania poliestru firmy Eastman do recyklingu do 160 000 ton metrycznych rocznie trudnych do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, które są obecnie spalane.
Technologia odzyskiwania poliestru firmy Eastman zapewnia prawdziwą cyrkulację dla trudnych do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, które dziś pozostają w gospodarce liniowej. Materiał ten jest zwykle spalany, ponieważ albo nie może być poddany recyklingowi mechanicznemu, albo musi zostać poddany recyklingowi przy użyciu istniejącej technologii. Te trudne do recyklingu odpady są rozkładane na molekularne elementy budulcowe, a następnie ponownie składane.
Technologia odnawiania poliestru firmy Eastman zapewnia potencjalnie nieskończoną wartość materiałów, utrzymując je w produkcji, cykl po cyklu życia. Dzięki nieodłącznej wydajności technologii i odnawialnych źródeł energii dostępnych we Francji, materiały mogą być produkowane z emisją gazów cieplarnianych do 80% mniej niż przy użyciu tradycyjnych metod produkcji.
Projekt budowy zakładu składa się z kilku faz obejmując jednostki segregujące mieszane odpady z tworzyw sztucznych do dalszego przetwarzania, jednostkę metanolizy do depolimeryzacji odpadów oraz linie polimerowe do tworzenia różnorodnych materiałów najwyższej jakości do zastosowań specjalistycznych, opakowaniowych i tekstylnych. Eastman planuje również utworzenie centrum innowacji w zakresie recyklingu molekularnego, które umożliwiłoby Francji utrzymanie wiodącej roli w gospodarce o obiegu zamkniętym.
Centrum innowacji rozwinęłoby alternatywne metody recyklingu i zastosowania w celu ograniczenia spalania odpadów z tworzyw sztucznych i pozostawienia surowców kopalnych w ziemi. Oczekuje się, że zakład i centrum innowacji będą działać do 2025 r., tworząc zatrudnienie dla około 350 osób i prowadząc do dodatkowych 1500 pośrednich miejsc pracy w recyklingu, energii i infrastrukturze.
Projekt Eastmana zyskał również wsparcie imponującej listy globalnych marek, które podzielają zaangażowanie w rozwiązanie światowego problemu odpadów z tworzyw sztucznych i postrzegają recykling molekularny jako kluczowe narzędzie do osiągnięcia obiegu zamkniętego. Szereg firm podpisało listy intencyjne dotyczące zamiaru odbioru dostaw przetworzonych tworzyw sztucznych z nowego zakładu – wśród sygnatariuszy znaleźli się: LVMH Beauty, The Estée Lauder Companies, Clarins, Procter & Gamble, L’Oréal i Danone.
Źródło: www.eastman.com
Zdjęcie: www.pixabay.com