Ekologia


Tworzywa sztuczne od kilkudziesięciu lat są integralną częścią naszego życia, będąc kluczowym surowcem w każdym sektorze przemysłu. Z jednej strony tworzywa sztuczne to jedno z największych osiągnięć ludzkości, pozwalające na łatwą, szybką i tanią produkcję rzeczy – z drugiej strony posiadają istotną wadę – pozostają z nami na zawsze… Plastikowe odpady sukcesywnie zalewają świat, stając się śmiertelnym zagrożeniem dla fauny i wszystkich organizmów żywych – w tym ludzi.

Tworzyw sztucznych nie da się usunąć z naszego życia – można jednak podjąć szereg działań, które ograniczą ich produkcję i zużycie, jak również zastąpić je bardziej zrównoważonymi i zielonymi alternatywami. Tworzywa sztuczne nie muszą być „nieśmiertelne” – można je produkować w oparciu o surowce naturalne, co pozwoli na ich relatywną łatwą i bezpieczną dla środowiska naturalnego biodegradację. Plastik nie musi stanowić zagrożenia – może stać się bezpieczny i wciąż funkcjonalny.

Patrzymy rozsądnie na otaczającą nas rzeczywistość i wiemy, że nawet najbardziej słuszne, ale naiwnie idealistyczne pomysły nie są możliwe do wdrożenia w dzisiejszym świecie. Równocześnie zdajemy sobie w pełni sprawę, że aktualne rozwiązania w dłuższej perspektywie czasu doprowadzą nas do nieuchronnego upadku i na świecie muszą zostać wdrożone działania, które nas przed tym uchronią.



Zajęcia darmowe


Ekologia w życiu codziennym


Szkolenie dla osób prywatnych, szkół, uczelni wyższych i jednostek edukacyjnych

Wiek uczestników: 15 lat lub więcej
Czas trwania: 2h
Miejsce: Łódź, siedziba Fundacji

Skrócony opis: jak żyć w sposób zrównoważony? jak wyrzucać śmieci w zgodzie ze środowiskiem naturalnym? recycling tworzyw sztucznych, czy kompostowalne biotworzywa - które podejście jest właściwe?

Szkolenie ma charakter dyskusji pomiędzy prowadzącymi a uczestnikami. Na samym początku zostaną przedstawione informacje na temat aktualnych trendów w ekologii. Zostaną podane przykłady jak wybrane firmy i korporacje doprowadzają do globalnego zanieczyszczania środowiska naturalnego i jakie działania podejmują, aby tuszować lub naprawiać swój wizerunek.

W trakcie dyskusji zostaną poruszone następujące zagadnienia:

  • jakie akcje można organizować, aby sprawić, żeby ludzie zaczęli prowadzić świadomą i odpowiedzialną segregację śmieci?
  • zostanie omówiona kwestia greenwashingu – jak firmy przedstawiają ekologiczne rozwiązania, mimo że w rzeczywistości są one powierzchowne, nie rozwiązują istoty problemu, bądź ich implementacja wiąże się z innymi wyzwaniami środowiskowymi na poziomie produkcji (przykład: przerabianie butelek PET na filament do drukarek 3D)
  • druk 3D – obalenie mitów dotyczących ekologii (druk z metalu; druk z żywic; FDM); uczestnicy przeprowadzają ranking, która technologia jest najbardziej ekologiczna; równocześnie zostanie poruszony temat zrównoważonego druku 3D, ekologicznych materiałów (np. Envi 1 Filament Tarfuse Grupy Azoty – filamentu ze skrobi termoplastycznej lub GF3D Branfill3d GREENFILL3D – filamentu opartego o otręby pszenne pochodzące z produkcji makaronów).