Szkolenie ma charakter dyskusji pomiędzy prowadzącymi a uczestnikami. Na samym początku zostaną przedstawione informacje na temat aktualnych trendów w ekologii. Zostaną podane przykłady jak wybrane firmy i korporacje doprowadzają do globalnego zanieczyszczania środowiska naturalnego i jakie działania podejmują, aby tuszować lub naprawiać swój wizerunek.
W trakcie dyskusji zostaną poruszone następujące zagadnienia:
- jakie akcje można organizować, aby sprawić, żeby ludzie zaczęli prowadzić świadomą i odpowiedzialną segregację śmieci?
- zostanie omówiona kwestia greenwashingu – jak firmy przedstawiają ekologiczne rozwiązania, mimo że w rzeczywistości są one powierzchowne, nie rozwiązują istoty problemu, bądź ich implementacja wiąże się z innymi wyzwaniami środowiskowymi na poziomie produkcji (przykład: przerabianie butelek PET na filament do drukarek 3D)
- druk 3D – obalenie mitów dotyczących ekologii (druk z metalu; druk z żywic; FDM); uczestnicy przeprowadzają ranking, która technologia jest najbardziej ekologiczna; równocześnie zostanie poruszony temat zrównoważonego druku 3D, ekologicznych materiałów (np. Envi 1 Filament Tarfuse Grupy Azoty – filamentu ze skrobi termoplastycznej lub GF3D Branfill3d GREENFILL3D – filamentu opartego o otręby pszenne pochodzące z produkcji makaronów).