Exxon Mobil zobowiązał się do zmniejszenia do zera emisji dwutlenku węgla netto ze swoich globalnych operacji do 2050 roku. Plan po raz pierwszy był rozważany w zeszłym roku i obejmuje emisje z produkcji ropy, gazu i chemikaliów oraz z energii zużywanej przez te operacje. Równocześnie koncern nie podjął żadnych zobowiązań dotyczących emisji generowanych przez konsumentów korzystających z jego produktów.
Akcjonariusze Exxon Mobil zwolnili w zeszłym roku trzech dyrektorów i zastąpili ich kandydatami zaproponowanymi przez fundusz hedgingowy, który naciska na firmę, aby zwiększyła zyski i lepiej przygotowała się na świat o niskiej emisji dwutlenku węgla. Od tego czasu Exxon Mobil podjął działania mające na celu rozwiązanie problemów klimatycznych, przeznaczając 15 miliardów dolarów na inicjatywy dotyczące zmniejszenia emisji w ciągu najbliższych sześciu lat.
W grudniu Exxon zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w swoich operacjach na polu łupkowym w basenie permskim w USA do 2030 r. i był najlepszym oferentem w amerykańskiej aukcji offshore nieruchomości dla potencjalnego centrum sekwestracji gazów cieplarnianych.
Zobowiązanie stawia Exxon w zgodzie z Oil and Gas Climate Initiative (OGCI) – grupą przemysłową, która obiecuje zmniejszyć intensywność emisji dwutlenku węgla na jednostkę produkcji. Exxon ma na celu zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla w czasie poprzez kontrolowanie wycieków metanu, aktualizację sprzętu i produkcję elektryfikacji. Mimo to firma pozostaje w tyle za europejskimi producentami energii, którzy przewodzą transformacji energetycznej, planując powolne ograniczanie produkcji ropy naftowej i dodawanie do swoich portfeli odnawialnej energii wiatrowej i słonecznej.
Aby utrzymać wzrost wydobycia ropy i gazu w warunkach presji klimatycznej, Exxon zamierza zwiększyć wydatki na projekty poświęcone niższym emisjom węgla. Obejmuje to rozwój technologii, które obecnie nie są komercyjne, takich jak wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, energia wodorowa i biopaliwa z alg.
Źródło: www.exxonmobil.com