W nowym badaniu opublikowanym w Nature Communications 24 maja 2022 r. zespół badawczy z CNRS i University of Paris-Saclay ogłosił opracowanie nowych polimerów, które rozkładają się w wodzie w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Naukowcy zsyntetyzowali nowe, degradowalne polimery, wprowadzając do ich struktury kruche wiązania, dzięki czemu ich degradacja w wodzie jest znacznie szybsza niż innych polimerów tego typu. Nowe tworzywa mogą zostać wykorzystane w sektorze biomedycznym lub przemyśle uzdatnianie wody.
Dzięki technice polimeryzacji umożliwiającej projektowanie makrocząsteczek o kontrolowanej i jednorodnej architekturze, zespół Juliena Nicolasa zsyntetyzował wysoce degradowalny polimer materiał. Dzięki wprowadzeniu kruchego monomeru do poliakryloamidu – polimeru powszechnie stosowanego w wielu sektorach przemysłu, może on, w zależności od charakteru dodanego monomeru, albo stać się rozpuszczalny w wodzie, albo mieć regulowaną rozpuszczalność w zależności od temperatury.
Nowe polimery mogą ulegać degradacji w wodzie o ponad 70% w ciągu tygodnia, podczas gdy porównywalne polimery jak PLA lub PCL biodegradują się w czasie od kilku miesięcy kilku lat. Zespół badawczy jest przekonany, że dzięki charakterystyce stworzonych przez siebie polimerów i łatwości ich syntezy można je wykorzystać np. do dostarczania leków w postaci termoczułych nanocząstek zdolnych do rozpuszczania się w temperaturze ludzkiego ciała.
Alternatywnym pomysłem może być także produkcja degradowalnych środków powierzchniowo czynnych do uzdatniania wody przez flokulację, co jest procesem szeroko stosowanym w oczyszczalniach wody pitnej.
Źródło: www.cnrs.fr
Zdjęcie: www.pixabay.com