igus udostępnił koncept inżynieryjny i kluczowe komponenty wszystkim producentom rowerów za pośrednictwem nowej platformy igus:bike. Pierwszy model nowatorskiego roweru powinien być dostępny pod koniec roku.
Świat tonie w plastikowych odpadach. Ogromne hałdy na wysypiskach śmieci szybko się powiększają. Część tego plastiku trafia do oceanu, wchodzi do łańcucha pokarmowego i staje się zagrożeniem dla życia morskiego, zwierzęcego i ludzkiego. Dlatego ważnym jest odejście od tradycyjnego, liniowego modelu gospodarczego i migracja do gospodarki o w pełni zamkniętym obiegu. Aby pomóc w tej transformacji, firma igus, specjalista motion plastics, od wielu lat rozwija i inwestuje w pomysły na recykling tworzyw sztucznych.
Na tegorocznych targach Hannover Messe firma prezentuje koncepcję solidnego, wytrzymałego roweru miejskiego wykonanego w całości z tworzywa sztucznego — od ramy, przez łożyska, po pasek zębaty. Jedną ze szczególnych cech tego nowego roweru jest to, że będzie on wykonany głównie z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, pierwotnie „jednorazowego użytku”.
Rower igus:bike jest łatwiejszy w utrzymaniu niż jakikolwiek inny. Właściciele mogą zostawić jednobiegowy rower na zewnątrz przy każdej pogodzie i wyczyścić go w kilka sekund za pomocą węża ogrodowego. Wszystkie elementy są wykonane z tworzywa sztucznego, żadna część roweru nie rdzewieje, nawet koła zębate. We wszystkich komponentach roweru zastosowano lekkie, bezsmarowe, wysokowydajne tworzywa sztuczne: od dwuskładnikowych łożysk kulkowych w kołach po łożyska ślizgowe w sztycy, dźwigniach hamulców i pedałach. Wszystkie te komponenty mają zintegrowane smary stałe i zapewniają pracę na sucho o niskim współczynniku tarcia — bez kropli smaru. Gwarantuje to, że piasek, kurz i brud nie mogą się gromadzić.
Trybo-polimery firmy igus są od dawna stosowane w ponad 70 branżach: w samochodach, traktorach i robotach. Od dziesięcioleci mają też wielu fanów w branży rowerowej. Od dawna sprawdzają się tam w takich zastosowaniach, jak rowery górskie i e-cargo.
W laboratoriach badawczo-rozwojowych igus ośmiu programistów pracuje obecnie nad wszystkimi ruchomymi elementami roweru wykonanego w całości z tworzywa sztucznego. Łożyska kulkowe, hamulce, zębatki, koła zębate i napędy są koordynowane przez Andreasa Hermeya, kierownika ds. rozwoju e-prowadników, i w ścisłej współpracy z holenderskim start-upem rowerowym MTRL. Wypróbowane i przetestowane, istniejące rozwiązania firmy igus zostały dostosowane do nowej aplikacji. Rezultatem są płynnie działające, ciche i trwałe elementy z tworzywa sztucznego, które dają dostawcom na całym świecie możliwość czerpania korzyści z platformy igus:bike.
Nowa platforma igus:bike oferuje producentom rowerów na całym świecie możliwość wspólnego rozwijania tej technologii. Platforma ma stać się punktem kontaktowym dla tych, którzy chcą zbudować rower z polimerów oraz dla wszystkich producentów odpowiednich komponentów, takich jak plastikowe ramy, koła, napędy i koła zębate. Platforma obsługuje już pierwsze współprace korporacyjne. Jednym z przykładów jest Helix.eco dla tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.
Kolejnym partnerem jest MTRL, start-up, który z powodzeniem wprowadził na holenderskie drogi 400 rowerów z plastikowymi ramami i kołami. Rowerowy start-up do końca tego roku rozpocznie produkcję i sprzedaż modelu dziecięcego oraz dla dorosłych w miastach. Premiera w Niemczech nastąpi na początku 2023. Zaplanowano również inne wersje, takie jak rower elektryczny. W przyszłości rower w całości z tworzywa sztucznego ma być dostępny zarówno w wariancie z nowego tworzywa, jak i wykonany w całości z materiału pochodzącego z recyklingu.
Pierwsze prototypy, pomyślnie wyprodukowane i przetestowane, zostały wykonane na przykład ze starych sieci rybackich. Rower dla dorosłych wykonany z pierwotnego plastiku ma kosztować 1200 euro. Za wariant z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu będzie dopłata w wysokości 200 euro. MTRL planuje zakłady produkcyjne w pobliżu wysypisk plastiku na całym świecie.
Źródło i zdjęcie przewodnie: informacje prasowe igus