Korea Południowa uruchomiła państwowy projekt opracowania biodegradowalnych materiałów bioplastycznych z wykorzystaniem wodorostów morskich. Jednym z nich ma być sargassum horneri – gatunek brunatnych makroglonów zwanych „diabelskimi chwastami” z Chin, które są szkodliwe dla ekosystemu przybrzeżnego i degradują morskie farmy.
Sargassum horneri to alga, która występuje wzdłuż wybrzeży krajów Azji Północno-Wschodniej. Rośnie wczesną jesienią przez zimę, dojrzewając wiosną, kiedy temperatura wody morskiej wynosi 11,6-15,2°C. Gatunek rośnie na twardym podłożu, kwitnie w lesie wodorostów i dryfuje wzdłuż wschodniego wybrzeża Chin w kierunku Półwyspu Koreańskiego jako gatunek inwazyjny dla ekosystemów. Korea Południowa postanowiła wykorzystać te wodorosty w walce z rosnącą liczbą odpadów z tworzyw sztucznych. Kraj od dłuższego czasu intensywnie pracuje nad biotworzywami, stając się jednym z globalnych liderów tego sektora.
Znakomita większość biotworzyw dostępnych na rynku, jest oparta o biomasę zbożową jak np. kukurydza, tym samym ich produkcja jest nadal niewielka ze względu na problemy ekonomiczne spowodowane drogimi surowcami. Ministerstwo Oceanów i Rybołówstwa Korei Południowej zapowiedziało, że do 2026 r. opracuje przyjazne dla środowiska tworzywa sztuczne na bazie alg brunatnych. Projekt będzie prowadzony we współpracy z Jung Gyoo-yeol, profesorem inżynierii chemicznej na Uniwersytecie Nauki i Technologii w Pohang (POSTECH).
Według ministerstwa, tworzywa sztuczne oparte na wodorostach miałyby wysoką wydajność ekonomiczną i znaczący wpływ na ochronę środowiska. Materiały miałyby być produkowane w oparciu o szczepy, które nie wymagają oddzielnego procesu obróbki wstępnej. W ramach projektu zostanie opracowana technologia produkcji kwasu itakonowego, kwasu 3-hydroksypropionowego i kwasu mlekowego, które są materiałami bioplastycznymi o dużym zastosowaniu przemysłowym.
Kwas Iakonowy jest stosowany przede wszystkim jako komonomer w produkcji lateksów akrylonitrylo-butadieno-styrenowych i akrylanowych do zastosowań w przemyśle papierniczym i powłokach architektonicznych. Kwas 3-hydroksypropionowy jest stosowany w produkcji różnych chemikaliów, takich jak akrylany. Kwas mlekowy jest stosowany jako syntetyczny półprodukt w wielu gałęziach przemysłu syntezy organicznej oraz w różnych gałęziach przemysłu biochemicznego. Naukowcy z POSTECH opracują technologię mieszania monomerów, które będą miały właściwości tworzyw sztucznych wymagane do każdego zastosowania, tak aby zrekompensować typowe wady bioplastików, które mają gorsze właściwości fizyczne w porównaniu z tworzywami sztucznymi opartymi na bazie ropy naftowej.
Źródło: www.ajudaily.com
Zdjęcie: www.pixabay.com