30 grudnia – na sam koniec 2021 r., Południowo Koreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii oraz Ministerstwo Środowiska ogłosiły wspólny plan odejścia od używania tworzyw sztucznych opartych o ropę naftową i sukcesywne zastępowanie je tworzywami w pełni biodegradowalnymi. Do 2030 r. 15% wszystkich tworzyw sztucznych wykorzystywanych w przemyśle mają stanowić bioplastiki, z kolei w innych sektorach produkcji ten udział ma wynieść 20%. Do 2050 r. wskaźniki mają wzrosnąć odpowiednio do 45% i 100%.
Równocześnie już od początku 2022 r. nadające się do recyclingu biotworzywa, posiadające takie same właściwości fizyczne i chemiczne jak tworzywa powstałe na bazie ropy naftowej, będą podlegać odrębnej utylizacji. Otrzymają one nowe oznaczenia: Bio HDPE, Bio LDPE, Bio PP i Bio PS. Rząd Korei Południowej planuje także przygotowanie podstaw prawnych do zwolnienia z opłat odpadowych biotworzywa z certyfikacją w zakresie oznakowania środowiskowego – tego typu zwolnienia planowane są na rok 2023. Planowane jest także podniesienie wymogu zawartości biomasy do certyfikacji z 20% do 50% do 2030 r.
Od 2023 r. surowce nadające się do recyklingu muszą być wykorzystywane przez wszystkich producentów tworzyw sztucznych, jak również producentów papieru, szkła i stali. W przypadku producentów artykułów opartych o PET, zużycie musi osiągnąć co najmniej 30% proc. do 2030 roku.
Źródło: www.businesskorea.co.kr
Zdjęcie: www.pixabay.com