Fińska firma Neste, specjalizująca się w uszlachetnianiu odpadów, pomyślnie zakończyła pierwszą serię próbnych serii przetwarzania skroplonych odpadów plastikowych w swojej rafinerii Porvoo w Finlandii. Po przeprowadzeniu pierwszych testów na skalę przemysłową ze skroplonym tworzywem sztucznym w 2020 roku, Neste przeprowadziło dodatkowe testy w roku 2021, poszukując nowych rozwiązań dla produkcji tworzyw sztucznych w celu ulepszania surowców pochodzących z recyklingu.
Neste postawiło sobie za cel przetwarzanie ponad miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie od 2030 roku. Aby osiągnąć ten cel, firma rozwija recykling chemiczny, przekształcając odpady z tworzyw sztucznych w surowiec produkcyjny. Firma zakończyła udany przebieg próbny z 400 tonami odpadów z tworzyw sztucznych w 2020 roku, co stanowiło kamień milowy w realizacji celu, jakim jest napędzanie gospodarki o obiegu zamkniętym w celu ograniczenia wyczerpywania się zasobów kopalnych.
W 2021 r. przeprowadzono dodatkowe próby w celu uzyskania dalszych informacji na temat przetwarzania płynnych odpadów z tworzyw sztucznych, w tym wpływu tych procesów na działalność rafinerii. Oprócz tego Neste skupiło się również na udowodnieniu koncepcji zamknięcia pętli w łańcuchu wartości tworzyw sztucznych i urzeczywistnienia obiegu zamkniętego. Testy potwierdziły, że firma jest już w stanie przetwarzać znaczne ilości surowców pochodzących z recyklingu na produkty typu drop-in dla przemysłu petrochemicznego, rozwijając jednocześnie możliwości ulepszania jeszcze większych ilości odpadów z tworzyw sztucznych do jeszcze wyższej jakości surowca do zastosowań petrochemicznych.
„Na rynku polimerów i chemikaliów istnieje duże zainteresowanie surowcami z surowców pochodzących z recyklingu” – mówi Mercedes Alonso, wiceprezes wykonawczy ds. Odnawialnych polimerów i chemikaliów w Neste – „przetwarzając upłynnione odpady z tworzyw sztucznych i przekształcając odpady w cenne zasoby, nie tylko przyczyniamy się do walki z wyzwaniem związanym z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi, ale także zapewniamy firmom chemicznym i polimerowym środki do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Aby w przyszłości robić to na większą skalę, będziemy również potrzebować wsparcia regulacyjnego. Z jednej strony obejmuje to akceptację recyklingu chemicznego jako technologii uzupełniającej w celu osiągnięcia ambitnych celów w zakresie recyklingu. Z drugiej strony potrzebujemy równie ambitnych celów w zakresie zwiększenia wykorzystania bardziej zrównoważonych materiałów”.
Testy już teraz odzwierciedlają łańcuch wartości, który w odpowiednim czasie może przyczynić się do przetwarzania większych ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady z tworzyw sztucznych wykorzystane w próbnych seriach obejmowały wyłącznie mieszane odpady pokonsumpcyjne, które w innym przypadku trudno byłoby poddać recyklingowi.
800 ton odpadów z tworzyw sztucznych, które zostały przetworzone do tej pory, równa się ilości, jaką małe miasto w UE generuje w ciągu roku. Dane wyjściowe z serii próbnych trafiają już do cyklu polimerów jako surowiec do nowych produktów polimerowych – o takich samych właściwościach i tej samej jakości, jak te oparte na surowcach kopalnych, dzięki czemu surowiec nadaje się nawet do pakowania żywności lub zastosowań w opiece zdrowotnej.
Źródło: www.neste.com
Zdjęcie: www.neste.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)