Fiński startup Nordic Bioproducts, wywodzący się z Uniwersytetu Aalto, opracował zrównoważone włókno roślinne wykonane bez toksycznych chemikaliów i rozpuszczalników. Włókno o nazwie Norratex jest wytwarzane w procesie hydrolizacji celulozy i przetwarzania jej na włókno podobne do wiskozy. Jak zapewnia Nordic Bioproducts, teoretycznie tę metodę można także wykorzystać do produkcji włókien z innych zrównoważonych materiałów, takich jak masa papiernicza, odpady leśne i stare tekstylia.
Zapotrzebowanie na zrównoważone włókna tekstylne stale rośnie, niestety podobnie jak w przypadku tworzyw sztucznych, obecne metody ich produkcji mają szkodliwy wpływ na środowisko. Produkcja bawełny jest jest wyjątkowo inwazyjna, poliester jest głównym źródłem emisji mikroplastików, a produkcja włókien wiskozowych na bazie drewna wymaga używania toksycznego dwusiarczku węgla. Aby sprostać wyzwaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem w przemyśle tekstylnym, potrzebne są nowe i zrównoważone alternatywy dla surowców drzewnych i roślinnych.
Przewiduje się, że rynek zrównoważonych sztucznych włókien celulozowych wzrośnie o ponad 10% w ciągu następnej dekady. Konkurencja w dziedzinie nowych włókien tekstylnych przyspiesza, a pierwsi producenci już komercjalizują swoje produkty i zbliżają się do produkcji na skalę przemysłową. Wiele z tych innowacji jest fińskich, na przykład włókno Ioncell Uniwersytetu Aalto, włókno Kuura firmy Metsä Spring Oy, włókno Spinnova Oy i włókno Infinna firmy Infinited Fibre Company.
Opracowany przez Nordic Bioproducts Norratex był już używany do produkcji przędzy, która jest opisywana jako bardzo wytrzymała i charakteryzuje się subtelnym połyskiem. Obecnie firma zamierza skomercjalizować Norratex z pomocą funduszu CMPC Ventures należącego do CMPC S.A. – jednego z największych producentów celulozy na świecie.
Źródło: www.nordicbioproducts.fi
Zdjęcia: www.nordicbioproducts.fi (materiały prasowe / wszystkie prawa zastreżone)