Naukowcy z Fińskiego Uniwersytetu w Helsinkach opracowali nowe białko będące odpowiednikiem białka pochodzącego z kurzych jaj na bazie grzybów. Gdyby proces ten udałoby się skomercjalizować, w efekcie wykorzystanie fermentacji do produkcji białka na bazie grzybów mogłoby zmniejszyć zaangażowanie gruntów rolnych pod produkcję kurzych jaj nawet o 90%, a gazów cieplarnianych nawet o 55%. Zespół badawczy twierdzi także, że ich technologia wyeliminowałaby ryzyko salmonelli i narażenia na antybiotyki, jakie są podawane kurom na farmach.
Białko jaj jest jednym z najważniejszych składników białkowych dla przemysłu spożywczego. Naukowcy z grupy badawczej Future Sustainable Food Systems na Uniwersytecie w Helsinkach, wraz z Fińskim Centrum Badań Technicznych VTT, wykazali, że albumina jaja kurzego produkowana przez grzyby może mieć możliwość złagodzenia dużej części obciążenia środowiska związanego z proszkiem z białka jaj kurzych.
Wykorzystując grzyb Trichoderma reesei, naukowcy wyprodukowali albuminę jaja w postaci proszku odpowiedniego do produkcji przemysłowej na dużą skalę. Sproszkowane białko jaja kurzego jest powszechnie stosowanym składnikiem w przemyśle spożywczym ze względu na zawarte w nim wysokiej jakości białko. Roczne spożycie białka jaja w 2020 roku wyniosło około 1,6 miliona ton i oczekuje się, że rynek będzie się dalej rozwijał w nadchodzących latach.
Rosnące zapotrzebowanie rodzi pytania dotyczące zarówno zrównoważonego rozwoju, jak i etyki. Części łańcucha produkcji proszku białka jaj, takie jak hodowanie kurcząt do produkcji jaj, generują duże ilości emisji gazów cieplarnianych i przyczyniają się do niedoboru wody, utraty bioróżnorodności i wylesiania. Ponadto intensywna hodowla kurcząt doprowadziła do wybuchów chorób odzwierzęcych, służąc jako ważny rezerwuar dla ludzkich patogenów.
Poszukiwanie zrównoważonych alternatyw dla białek pochodzenia zwierzęcego cieszy się coraz większym zainteresowaniem w przemyśle spożywczym. Rolnictwo komórkowe, zwane również fermentacją precyzyjną, gdy jest stosowane do produkcji rekombinowanych składników, oferuje rozwiązanie oparte na biotechnologii, aby oddzielić produkcję białek zwierzęcych od hodowli zwierząt poprzez zastosowanie systemu produkcji mikrobiologicznej do produkcji określonych białek.
Źródło: www.helsinki.fi
Zdjęcie: www.helsinki.fi (VTT Technical Research Centre of Finland – wszystkie prawa zastrzeżone)