Szkocki start-up Eco Clean ogłosił rozpoczęcie projektu badawczego z ekspertami z University of St Andrews, aby opracować nowy proces, w którym produkty uboczne z hodowli ryb będą wykorzystywane do produkcji środków powierzchniowo czynnych – jednego z głównych składników detergentów oraz innych przemysłowych i instytucjonalnych produktów czyszczących.
Dzięki sześciocyfrowemu wsparciu finansowemu z Centrum Innowacji Biotechnologii Przemysłowej (IBioIC), Eco Clean ma na celu opracowanie bardziej zrównoważonej alternatywy dla surfaktantów tradycyjnie opartych na produktach petrochemicznych, które można wytwarzać na dużą skalę. Środki powierzchniowo czynne są stosowane w detergentach do zakłócania napięcia powierzchniowego na czyszczonym przedmiocie, pomagając w wychwytywaniu i usuwaniu brudu. Różne rodzaje środków powierzchniowo czynnych są stosowane jako środki zwilżające i środki spieniające.
Koncepcja Eco Clean wykorzystuje odpady z rozwijającego się szkockiego sektora akwakultury do tworzenia cennych związków chemicznych – skupiając się zwłaszcza na olejach rybnych bogatych w kwasy tłuszczowe. Stanowią około jednej czwartej całkowitej produkcji produktów tego sektora. W 2020 r. przemysł rybny wyprodukował około 192.000 ton łososia atlantyckiego i zamierza do 2030 r. zwiększyć produkcję do 3,6 miliarda funtów.
Przemysł rybny podejmuje znaczące kroki w celu ograniczenia i ponownego wykorzystania produktów ubocznych – na przykład w produkcji biodiesla. Projekt Eco Clean może jednak otworzyć szansę na stworzenie bardziej wartościowych, zrównoważonych produktów o długotrwałym zastosowaniu.
Bio-proces opracowany przez naukowców z University of St Andrews jest bardziej opłacalny, wydajny i przyjazny dla środowiska niż tradycyjne metody produkcji surfaktantów. Kolejny etap rozwoju zapewni, że nowa metoda będzie powtarzalna, łatwa do wdrożenia i umożliwi produkcję surfaktantów w dużych ilościach.
Źródło: www.ibioic.com
Zdjęcie: www.pixabay.com