Dwa polskie startupy – GREENFILL3D i Deckard Design opracowały technologię nakładania pełnokolorowych wydruków 2.5D na aplikacje wykonane z biodegradowalnego materiału otrębowego. Otręby pszenne użyte w materiale są odpadem powstałym w procesie produkcji makaronu i są wytwarzane w cyklu Zero-Waste i Circular Economy. Pierwszym wspólnym projektem startupów są tagi do roślin doniczkowych. Produkty wytwarzane przez GREENFILL3D z otrębów pszennych będą dystrybuowane przez Deckard Design na rynki Europy i Ameryki Północnej.
Na początku tego roku GREENFILL3D zaprezentował standy reklamowe wykonane w technologii druku 3D z autorskiego materiału GF3D Branfill3d, opartego na otrębach pszennych wyprodukowane dla marki Lubella należącej do Grupy MASPEX. Jednocześnie GREENFILL3D stale rozwijał technologię druku 3D z zielonych, biodegradowalnych materiałów otrębowych, szukając zastosowań, w których jego materiał byłby znaczącą zaletą. Efektem tych poszukiwań było nawiązanie współpracy z Deckard Design, kolejną polską firmą, która tworzy zjawiskową biżuterię, modę i dodatki codziennego użytku wykorzystując technologię druku 3D, klasyczne metody obróbki metalu i łącząc je z pełnokolorowym drukiem UV 2.5D.
We współpracy z GREENFILL3D Deckard Design barwi produkty wykonane z naturalnego materiału otrębowego, nadając im niepowtarzalnego charakteru. Pierwszą grupą produktów, którą firmy wspólnie wdrażają, są tagi do roślin doniczkowych, które łączą funkcjonalność, niepowtarzalny design z naturalnością i ekologią materiału otrębowego. Tagi dostępne są w kilkudziesięciu wariantach dedykowanych różnym rodzajom roślin, a także w opcji, w której użytkownik może ręcznie dodawać opisy i łatwo je usuwać/usuwać. Firmy pracują nad nowymi tego typu aplikacjami, planując poszerzenie wspólnej oferty produktowej do kilkuset unikalnych produktów.
Deckard Design to firma Marcina Bosek – twórcy firmy Modern Forms, czołowego europejskiego producenta medali i trofeów okolicznościowych. Marcin Bosek jako pierwszy na świecie opracował technikę nanoszenia kolorowych, strukturalnych nadruków na powierzchnie metalowe. Jesienią 2020 r. Bosek, uruchomił nowa spółkę w której rozwija technologie kolorowego druku 3D, specjalizującą się w produkcji gadżetów użytkowych, akcesoriów i elementów wyposażenia domu. Od tamtej pory Deckard Design rozwija sprzedaż na całym świecie, oferując szerokie portfolio unikalnych produktów klientom z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, lub Włoch.
Aktualnie Deckard Design realizuje swoje projekty o niespotykanych właściwościach – jego produkty imitują np. jeans, beton, kamień, drewno jak również pozwalają na tworzenie skomplikowanych geometrycznie przezroczystych aplikacji, które w połączeniu z pełnokolorowym nadrukiem 2,5D tworzą jedyny w swoim rodzaju, zjawiskowy efekt. Produkty Deckard Design wyróżniają się nie tylko wyglądem, lecz są również bardzo lekkie i tanie – znakomita większość z nich nie jest możliwa do wykonania innymi technikami wytwórczymi (a przynajmniej nie w tych cenach i czasie produkcji).
Źródło: www.greenfill3d.com