Jednym z największych problemów i wyzwań naszych czasów jest rosnąca w zastraszającym tempie liczba odpadów plastikowych. Znakomita większość z nich z uwagi na swój skład chemiczny pozostanie z na Ziemi na zawsze – chyba że w międzyczasie dojdzie do apokaliptycznej katastrofy (jak wybuch superwulkanu lub zderzenie z asteroidą) i stosy plastikowych śmieci spłoną wraz z resztą naszej cywilizacji… Abstrahując jednak od tak drastycznych scenariuszy, prędzej czy później musimy jako ludzkość znaleźć rozwiązanie dla tego problemu, gdyż alternatywą może być tak wielkie pogorszenie warunków życia, że wybrane ekosystemy na świecie przestaną istnieć.
Jesteśmy w trakcie prawdziwego kryzysu wywołanego przez plastikowe odpady. Od początku lat 50-tych XX wieku, gdy zostały wymyślone najpopularniejsze i najpowszechniej stosowane tworzywa sztuczne, przemysł wygenerował ponad 8 miliardów ton plastiku. Ponad połowa trafiła prosto na wysypiska, a mniej niż 10% zostało poddane jakiemukolwiek recyklingowi. Obecnie, znakomita większość plastiku, który nie jest poddawany recyklingowi ani wysyłany na wysypiska śmieci, trafia po prostu do oceanów. Każdego roku do oceanów trafia od 4,8 do 12,7 miliona ton plastiku i mimo rosnącej świadomości społecznej, nic w tym obszarze się specjalnie nie zmienia…
Produkcja plastiku jest silnie skorelowana z gospodarką danego regionu świata i kraju. Państwa najbardziej uprzemysłowione przodują w produkcji tworzyw sztucznych co przekłada się w oczywisty sposób w produkcję plastikowych odpadów. Na stronie amerykańskiej organizacji World Population Review możemy śledzić dane na temat zanieczyszczenia plastikiem, z podziałem na poszczególne kraje. Bezwzględnym liderem tego mało chlubnego rankingu są Chiny, które wygenerowały blisko 60 milionów ton – drugie miejsce zajmuje USA z wynikiem niespełna 38 milionów ton, a trzecie Niemcy z wynikiem 14 milionów ton.
Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka krajów o największym stopniu zanieczyszczenia plastikiem:
Warte odnotowania jest, że Chiny które w największym stopniu generują plastikowe śmieci, posiadają najniższy współczynnik zużycia plastiku na jednego mieszkańca, na poziomie 0,12 kg. Dodatkowo zamierzają znacząco ograniczyć jego zużycie w obszarze np. opakowań jednorazowych, co dodatkowo poprawi ten wynik. Po przeciwnej stronie tego rankingu są Niemcy, gdzie każdy mieszkaniec kraju zużywa aż 0,46 kg.
Stany Zjednoczone spalają około sześć razy więcej odpadów z tworzyw sztucznych niż poddają recyklingowi. Dodatkowo USA oraz Kanada i Wielka Brytania, rozwiązują swoje problemy z plastikowymi śmieciami eksportując je po prostu zagranicę – głównie do krajów azjatyckich. Zajmujący 10 miejsce Egipt jest największym producentem odpadów z tworzyw sztucznych w świecie arabskim i w największym stopniu zanieczyszcza Morze Śródziemne.
Źródło: www.worldpopulationreview.com
Zdjęcie: www.pixabay.com