Warsztaty z druku 3D


Prowadzimy warsztaty z obsługi drukarek 3D typu FDM / FFF (druk 3D z plastiku w formie żyłki - tzw. filamentów). Warsztaty obejmują pracę zarówno z tanimi drukarkami 3D klasy amatorskiej, jak również klasy desktopowej. Szkolimy z obsługi oprogramowania do druku 3D, modelowania 3D oraz optymalizacji modeli 3D pod kątem ich późniejszego drukowania. Podczas warsztatów kładziemy duży nacisk na praktyczne wykorzystanie druku 3D w codziennej pracy - zarówno hobbystycznej jak i zawodowej.

Podczas warsztatów duży nacisk kładziemy na ekologiczny aspekt wykorzystania druku 3D - stosujemy tylko proekologiczne materiały - biotworzywa kompostowalne przemysłowo lub w przydomowych kompostownikach oraz tworzywa pochodzące z recyclingu. Podkreślamy znaczenie gospodarki o obiegu zamkniętym (Circular Economy) i stosowanie zasad Zero-Waste.

Zajęcia odbywają się w siedzibie jednej z największych drukarni 3D w centralnej Polsce, która jest jednym z głównych darczyńców Fundacji.Zajęcia darmowe


Podstawy pracy z drukarką 3D


Warsztaty dla szkół i jednostek edukacyjnych

Wiek uczestników: 10-18 lat
Czas trwania: 4h
Miejsce: Łódź, siedziba Fundacji

Skrócony opis: czym jest druk 3D, jak działa drukarka 3D, przygotowanie jej do pracy, uruchamianie wydruków 3D, podstawy projektowania w darmowym programie Microsoft 3D Builder.

Warsztaty z obsługi drukarek 3D typu FDM / FFF (druk 3D z tworzyw sztucznych w formie żyłki). Zajęcia obejmują:

  • krótka teoria na temat tego jak działa drukarka 3D, czym są filamenty (materiały eksploatacyjne), jak działa oprogramowanie do druku 3D (tzw. „slicer”)
  • przygotowanie drukarki 3D do pracy – założenie filamentu, kalibracja głowicy drukującej i stołu roboczego etc.
  • uruchomienie wydruku testowego
  • praca ze slicerem – przygotowanie modeli do druku 3D wybranych przez uczestników, ustawienie parametrów druku 3D, wybór materiału, ustawianie podpór (tzw. supportów) etc.
  • uruchomienie własnych wydruków 3D
  • post-processing, czyli oczyszczanie wydruków z podpór i ewentualne szlifowanie powierzchni
  • podstawy modelowania 3D w darmowym programie Microsoft 3D Builder.

Ekologia w druku 3D


Warsztaty dla szkół i jednostek edukacyjnych

Wiek uczestników: 10-18 lat
Czas trwania: 4h
Miejsce: Łódź, siedziba Fundacji

Skrócony opis: zajęcia ze zrównoważonego druku 3D.

Ekologia w druku 3D – jak używać drukarek 3D w sposób zrównoważony? Czy recycling jest dobry?

  • kiedy druk 3D jest zielony? – obalenie mitów dotyczących ekologii (druk z metalu; druk z żywic; FDM); uczestnicy przeprowadzają ranking, która technologia jest najbardziej ekologiczna; równocześnie zostanie poruszony temat zrównoważonego druku 3D, ekologicznych materiałów (np. Envi 1 Filament Tarfuse Grupy Azoty – filamentu ze skrobi termoplastycznej lub GF3D Branfill3d GREENFILL3D – filamentu opartego o otręby pszenne pochodzące z produkcji makaronów).
  • pojęcie greenwashingu – jak firmy przedstawiają ekologiczne rozwiązania, mimo że w rzeczywistości są one powierzchowne, nie rozwiązują istoty problemu, bądź ich implementacja wiąże się z innymi wyzwaniami środowiskowymi na poziomie produkcji; przykład: przerabianie butelek PET na filament do drukarek 3D.Zajęcia płatnePIERWSZE KROKI – szkolenie z podstaw projektowania i druku 3D dla edukacji


Kurs dla szkół, uczelni wyższych i jednostek edukacyjnych w zakresie prowadzenia zajęć z druku 3D dla dzieci i młodzieży.

Wiek uczestników: 21 lat i więcej
Czas trwania: min. 4h
Miejsce: Łódź, siedziba Fundacji lub on-line

CENA: 600,00 PLNDRUK 3D Z PLASTIKU – wprowadzenie do technologii FDM / FFF


Kurs wprowadzający do druku 3D w technologii FDM / FFF dla osób prywatnych, firm i jednostek edukacyjnych.

Wiek uczestników: 21 lat i więcej
Czas trwania: min. 4h
Miejsce: Łódź, siedziba Fundacji lub on-line

CENA: 950,00 PLNSZKOLENIE WDROŻENIOWE
z obsługi drukarek 3D typu FDM / FFF


Kurs wdrożeniowy z obsługi najpopularniejszych drukarek 3D typu FDM / FFF dostępnych na rynku (m.in. Zortrax, Flashforge, PRUSA, Creality3D, Anycubic).

Wiek uczestników: 21 lat i więcej
Czas trwania: min. 4h
Miejsce: siedziba Klienta

CENA: 1950,00 PLNOPROGRAMOWANIE - jak poprawnie przygotować modele do druku 3D


Kurs z obsługi najpopularniejszych programów do druku 3D dla drukarek 3D typu FDM / FFF (m.in. Z-SUITE, PrusaSlicer, CURA, Creality Slicer).

Wiek uczestników: 21 lat i więcej
Czas trwania: min. 4h
Miejsce: Łódź, siedziba Fundacji lub on-line

CENA: 950,00 PLN