Warsztaty z ekologii, druku 3D i robotyki w Mediatece MeMo w Łodzi


Na koniec stycznia 2023 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach z druku 3D i robotyki organizowanych przez Generator Działań Twórczych w łódzkiej Mediatece MeMo. Prezentowaliśmy szereg wydruków 3D stworzonych przez wolontariuszy Fundacji oraz opowiadaliśmy jak powstawały.

28 stycznia 2023 r. w sali konferencyjnej Mediateki MeMo w Łodzi odbyły się warsztaty na temat ekologii, druku 3D oraz robotyki, związane z badaniem opinii społecznej na temat produktów edukacyjnych dla dzieci w wieku około 10 lat. Organizatorzy zadbali o interaktywne zajęcia, które pozwalały uczestnikom na praktyczne zapoznanie się z różnymi zabawkami edukacyjnymi dostępnymi na rynku.

Pierwszą część warsztatów, dotyczącą druku 3D, poprowadził Paweł Ślusarczyk - wiceprezes Fundacji REMAKE IT GREEN. W kolejnej części, poświęconej robotyce, prowadzenie przejął Grzegorz Gordzelewski, prezes GEDAT - fundacji organizującej warsztaty. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję sprawdzić, jak radzą sobie z różnymi zabawkami edukacyjnymi wykorzystywanymi w robotyce dla dzieci, o cenach wahań się od 20 do 800 zł.


W trakcie przerwy odbyły się dyskusje na temat problemów napotykanych przez uczestników przy składaniu i uruchamianiu zabawek. Wnioski były interesujące – tańsze zabawki były trudne do złożenia, a ich instrukcje mało intuicyjne. Dzieci często nie były w stanie samodzielnie nimi się zająć, a rodzice również napotykali na trudności.

W drugiej części warsztatów dzieci korzystały z bardziej zaawansowanych zestawów sterowanych za pomocą tabletów i telefonów. Droższe zestawy LEGO odznaczały się znaczącą różnicą w podejściu do zabawy, edukacji i rozwoju dziecka. Zabawki te nie wymagały zaangażowania rodziców, co dawało dzieciom większe zadowolenie z zabawy.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli również okazję przetestować produkt firmy Ravensburger - GRAVITRAX, który daje wiele frajdy i oferuje możliwość rozbudowy o dodatkowe zestawy rozszerzające możliwości konstrukcji.

Warsztaty z ekologii, druku 3D i robotyki w Mediatece MeMo w Łodzi to doskonały przykład angażowania młodszych pokoleń w kierunku nauki oraz rozwijania zainteresowań technicznych i ekologicznych. Uczestnicy warsztatów mieli okazję doświadczyć różnorodnych zabawek edukacyjnych, a także podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat dostępnych na rynku produktów. To inicjatywa, która pokazuje, że warto inwestować w edukację dzieci poprzez praktyczne i angażujące formy nauki.